Koleksiyon Yöneticisi Yardımı

Yardım İçeriği

Bu Pencereyi Kapat

Genel Bilgi

Eğer koleksiyon yöneticisiyseniz, yönetici kontrollerini görüntülemek için DSpace arayüzünde oturum açmalısınız. Bunu yapmanın en kolay yolu DSpace'im sayfasına girmektir. Daha sonra, yönetmek istediğiniz koleksiyon için koleksiyon ana sayfasına gidiniz. Sayfanın sağ üst köşesinde bazı ekstra denetimler göreceksiniz. Buna ek olarak, yönettiğiniz koleksiyona ait bu öğelerin bulunduğu sayfalarda, öğe Aracısının yanında ekstra bir 'Düzenle' tuşu göreceksiniz.

Ayrıca yönetim ekranlarının bazılarında, ek yönetim araçlarına ait bağlantılar görünebilir. Bazı durumlarda bu yönetim araçlarını kullanma yetkiniz olmayabilir, bu tür girşimler 'yetki gerekli' hata mesajıyla sonuçlanacaktır.

Yetkili Göndericileri Ekleme veya Çıkarma

Sistemde eKişi kaydı olan Göndericileri ekleyemezsiniz. Tüm potansiyel göndericilerin eKişi kaydını eklemek için DSpace merkezi yöneticisine ihtiyacınız vardır.

Koleksiyona gönderi yapmaya yetkisi olan yetkili göndericiler grubuna ekleme ya da çıkarma yapmak için, sistemde oturum açtığınızdan emin olun, ilgili koleksiyon ana sayfasına gidin ve 'Göndericileri Düzenle' tuşuna tıklayın. Bu sizi grup editörü sayfasına götürecektir.

Grup Editörü

Grup editörü, eKişileri hatta belli bir grup içinden eKişilerin bütün gruplarını eklemenize veya çıkarmanıza izin verir.

Ekranın en üstünde grup ismi bulunmaktadır. Bunu değiştirmemeniz tavsiye edilir; grup isimleri belirgin bir kuralı takip eder ve yapılacak değişiklikler yazılımın düzgün çalışmasını engelleyebilir.

Mevcut gruba ait gruplar ve eKişilerin (isim ve e-posta adresi) listesi de aynı grup adı altında listelenir. Gruptan bir eKişiyi çıkarmak için, "eKişi Üyeleri"nden kişinin adını seçin ve listenin aşağısındaki 'Seçileni Çıkar' tuşuna tıklayın. Gruptan bütün bir grubu çıkarmak için, "Grup Üyeleri" listesinden grubun ismini seçin ve listenin aşağısındaki 'Seçileni Çıkar' tuşuna tıklayın.

Listeye ekleme amacıyla bir eKişi seçmek için, 'eKişi Seçin…' tuşuna tıklayın, yeni bir açılır pencere görünecektir. Bu, sistemdeki eKişiler listesine göz atmanıza ve onları gruba eklemenize izin verecektir. İlgili sütunun başlığına tıklayarak, listeyi kimliğe (dahili tanımlayıcı), e-posta adresine ve soyadına göre sıralayabilirsiniz. Sıralanan sütunun başlığı koyu harfle gösterilecektir ve sıralama yönünü gösteren bir ok olacaktır. Açılır penceredeki listenin yukarısında ve aşağısında bulunan bağlantıları tıklayarak tüm listeye göz atabilirsiniz.

Ana grup editörü penceresindeki gruba eKişi eklemek için, o kişinin bulunduğu satırın solundaki 'Ekle' tuşuna tıklayın. Birden fazla eKişi ekleme işlemini kolaylaştırmak için bu noktada açılır pencere kaybolmayacaktır; fakat bu, 'Ekle' tuşuna tıkladığınızda, hiçbir şey olmamış gibi görünmesine sebep olabilir. Yine de ana grup editörü sayfasındaki gruba bakarsanız, listeye yeni eklenen eKişileri görebilirsiniz.

eKişi gruplarını eklemek ve çıkarmak, bireysel eKişi eklemek ve çıkarmakla aynı şekilde çalışır. Bir grup diğer bir gruba eklendiğinde, içeren grup kapsanan grubun bütün üyelerini üye olarak kabul edecektir.

"Grup Üyeleri" listesine ekleme amacıyla grup seçmek için, 'Grupları Seçin' tuşuna tıkladığınızda yeni bir açılır pencere görünecektir. Bu pencere, eKişi açılır penceresi için yukarıda tarif edildiği şekilde çalışır. Ana grup editörü sayfasındaki "Grup Üyeleri" listesine bir grup eklemek için grup isminin solundaki 'Ekle' tuşuna tıklayın.

Bir gruba eKişi ve/veya gruplar eklemeyi veya gruptan eKişi ve/veya gruplar çıkarmayı bitirdiğinizde, ana grup editörü sayfasındaki 'Grubu Güncelle' tuşuna tıklayın. (Eğer önceden kapatmadıysanız, eKişi/grup seçici açılır penceresi otomatik olarak kapanacaktır.)

Öğe Üstverisini Düzenleme

Öğe üstverisini (bu zaten ana arşivde yer alan bir öğedir, teslim iş akışında bulunan öğe değildir). düzenlemek için, sistemde oturum açtığınızdan emin olun, öğe görünüm penceresine gidin ve sağ üstteki 'Düzenle' tuşuna tıklayın.

Var olan Dublin Core değer veya değerlerini düzenlemek için, gerekli düzenlemeleri yapın ve bitirdiğinizde Güncelle tuşuna tıklayın.

Yeni Dublin Core üstveri alanlarını tek seferde eklemek istiyorsanız, DC alanları listesinin sonundaki açılan kutudan ilgili öğeyi ve niteleyiciyi seçin, metin değerini kutunun içine girin ve sağ taraftaki Ekle tuşuna tıklayın.

Bu kullanıcı arayüzünde gerçekleştireceğiniz işlemler için onayınız istenmeyecektir, bu yüzden dikkatli olun. Doldurduğunuz alanların sistem tarafından doğru anlaşıldığına emin olmak için, DSpace'in kullandığı Dublin Core üstverisini kontrol edin. Fakat küçük düzeltmeler (yazım ve harf hatalarını düzeltmek gibi) sorun olmayacaktır.

Öğe Geri Çekme

Bir öğeyi geri çekmek için, ilk olarak DSpace sisteminde oturum açın, öğe görünüm penceresine gidin, daha sonra sağ üstteki 'Düzenle' tuşuna tıklayın. Sonra öğe düzenleme sayfasında, sayfanın sağ üst köşesinde yer alan 'Geri Çek…' tuşuna tıklayın. Öğeye ait kaydı göreceksiniz. Öğeyi geri çekmek istediğinizden eminseniz, bu sayfanın altında bulunan 'Geri Çek' tuşuna tıklayın.

Geri çekme bir öğeyi arşivden tamamen çıkarmaz; sadece herkese açık görünümden (ara ve göz at dizinleri gibi) kaldırır. DSpace'in bir öğeyi tamamen silme ('Sil') fonksiyonu vardır, geri çekme aracına benzer şekilde kullanılır, fakat bu fonksiyonu kullanmamanız tavsiye edilir.

Önceden geri çekilen bir öğeyi 'geri getirmek' istiyorsanız, DSpace site yöneticisiyle iletişime geçin.

Diğer Koleksiyonlardan Öğe Dahil Etme (Öğe Eşleştirme)

Öğeler birden fazla koleksiyonda görünebilir. Öğenin kaydedildiği ana koleksiyon dışında, dğer koleksiyonlarla 'eşleyen' araç "Öğe Eşleştiricisi"dir. Bu araca erişmek için, yönetici veya koleksiyon yöneticisi olarak sistemde oturum açın ve koleksiyon ana sayfasını görüntüleyin. 'Yönetici araçları' kutusunda aracı çalıştıracak olan "Öğe Eşleştiricisi" tuşu vardır. Öğe eşleştiricisi ile yazar adlarını kullanarak öğeleri arayabilir ve seçtiğiniz öğeleri istediğiniz koleksiyonlara ekleyebilirsiniz. Bu araç aynı zamanda, koleksiyona eşlenen öğelere göz atmanıza ve öğeleri kaldırmanıza da izin verir.

Koleksiyona eşlenen bir öğe yeni erişim hakları almaz – sahip olduğu koleksiyondanki yetkilerini korur. Bir öğeye okuma erişimi olmayan koleksiyon yetkilileri o öğeleri diğer koleksiyonlara eşleyemeyeceklerdir.